23 jan 2022 resedagbok
Jag sitter och skriver i soffan, med ett gäng skrikande barn och ungdomar omkring mig. Det är afrikanska mästerskapen i fotboll och Burkina Faso spelar mot Gabon. Än så länge leder Burkina med 1-0. Internet är avstängt igen så jag vet inte när detta når er. Det är ett nytt trick som regeringen tagit till för att vara Frankrike till lags, och hålla folkets upplopp i schack. Eller ja nytt är det väl inte. Det är ju ett knep som många länder tar till.
I en uppkopplad värld där nyheter är digitala sätter det oss i en knepig situation där vi får information genom att ringa runt, men inte via nyhetskanaler, vilket känns minst sagt begränsande.
Kortfattat enligt uppfattningen omkring mig här: folket tycker inte att Presidenten har gjort sitt jobb att skydda folket mot jihadisterna, och för Frankrike blåser det allmänt i regionen. Exempelvis har Mali tagit aktiv ställning mot vad som uppfattas som ”dubbelspel” från Frankrikes sida: dvs frågan är om det är deras egna franska, ekonomiska intressen som styr eller agerar de verkligen utifrån fred, säkerhet och demokrati? Frankrike svarar med sanktioner, vilket gör att andra länder drar sig för att säga ifrån. Men folket som inte är med i det politiska spelet, kräver att regeringarna står upp för de egna intressena. Folket demonstrerar. Militären skjuter tårgas på dem för att skingra dem. Medierna i Europa rapporterar om interna stridigheter, om militärkupp och om demokratiska bakslag i regionen. Bilden upprepar sig. Men vad är demokrati? Och är de frihetskämpar eller terrorister? Vem är god och vem är ond? Om det nu är så enkelt… Och var hamnar folket i allt detta?
Så nu sätts kommunikation och lösningsförmåga på prov – här men också omvärldens uppsåt. Med ett utfall som kan ändra historien.
Det innebär också att det inte blir några uppdateringar varken på Yennengas sociala medier som jag hoppas att ni följer ;-) eller på min ”resedagbok” på min privata Instagram. Vi sitter stilla i byn, avskurna från världen omkring oss. Här rullar livet och arbetet på som vanligt – kanske ännu mer ostört eftersom vi inte har några sociala medier att smyga iväg till. ;-)
Vi förbereder för fullt för besökare nästa vecka. Vi skulle få hit en grupp fransmän som ska delta i ett projekt för datorutbildning/digital utbildning av lärare i regionen. De kommer varje år och brukar då bo här hos oss på centret. Kommande två veckor skulle det också hållas två större konferenser för lärare både inom grundskola och alfabetisering för vuxna. Så vi har putsat och fejat, planerat och organiserat. Nu får vi se om det kan genomföras som planerat. Det är lite som corona-livet i Sverige men här av andra anledningar.
Nästa vecka har vi också årsmöte för Yennenga Progress/Burkina Faso. Denna vecka har det ramlat in nomineringar och vi ser över hur vi bäst skapar en struktur för inkludering, demokrati och öppenhet. Vi har en mycket spännande skiss framför oss och jag ser fram emot att berätta mer om det nästa vecka!
Vi har under veckan arbetat på programmet för våra barnrättsklubbar, något som uppmuntras från skolmyndigheterna, att varje högstadie- och gymnasieskola inrättar. Vi skissar på aktiviteter som med praktiska aktiviteter ska synliggöra barns rättigheter. En viktig del av programmet är non-violent-communication. Det är absolut ett långsiktigt arbete. Det löser inte helgens upplopp, och inte heller de som kanske fortsätter i dagarna som kommer. Men även om det bästa hade varit att prata normer och kommunikation, i tidernas begynnelse, så är den näst bästa tidpunkten NU! Vi har ingen tid att förlora.
Burkina Faso vann matchen efter gastkramande straffar och stämningen är på topp!